‘Tarih belirli olsun adayı açıklarız’

Saliha

Yeni Üye
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Zonguldak’ta esnafı ziyaret etti. Akabinde gazetecilerin gündeme ilşkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu:

“Beni amaç alıyorsan, senin istediğin televizyon kanalında benimle tartışma yürekliliğini göstereceksin. Cesaretli olacaksın. Niçin korkak oluyorsun? Benden uzak beni eleştiriyorsun. Çıkarsın karşıma, iki uygar insan üzere tartışırız. Seni de taraftarların izlerler, beni de bütün vatandaşlar izler. Hem benden çekiniyor hem geriye dolanıyor, geriden bir sürü laf ediyor. Çık karşıma otur, birlikte tartışalım. Türkiye de izlesin. Kaybedecek bir şeyimiz yok ki. İki uygar insan üzere tartışırız.”

Kılıçdaroğlu, adaylık tartışmalarıyla ilgili soruya da “Seçim tarihini belirlesin, biz adayımızı belirleyeceğiz. Hem seçim tarihini belirlemiyor hem kalkmış, ‘Adayınız kim?’. Adayımızın kim olduğunu açıklamamız için senin ‘Ben erken seçim istiyorum, sandığı getiriyorum. Bay Kemal, gel sen de oy kullan’ demesini bekliyoruz. Söylemiyor” karşılığını verdi.

‘Muhatap Erdoğan’dır’

HDP Milletvekili Semra Güzel’in PKK’lı teröristle fotoğraflarına sessiz kaldıkları tenkitlerine cevap veren Kılıçdaroğlu, “Bu fotoğrafı gördüğümde sordum, ‘Ne vakit çekilmiş?’ diye. Bunların İmralı’ya masa attıkları periyotta, açılım devrinde o fotoğraf çekilmiş. ötürüsıyla bu fotoğrafın muhatabı, sorunun muhatabı, direkt doğruya Erdoğan’dır. Nasıl oldu? Açılımda ne oldu? Açılımda bu işler olduysa sen neredeydin? Sen bu ülkeyi yönetmiyor muydun? Aklın başında mıydı? Bunların sorulması lazım. İşin özeti bu” dedi.

Liderlere ‘yurt’ talimatı

Tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın intiharıyla ilgili sorular üzerine Kılıçdaroğlu, şöyleki devam etti: “Enes’in görüntüsünü izlediğimde sizler, her vatandaş üzere benim de yüreğimde bir şeylerin koptuğunu gördüm. Yurt yapmak devletin vazifesidir. Kız-erkek öğrenciye imkan sağlamak devletin misyonudur. Bu yapılmadı, hala de yapılmıyor. Bizim bir taahhüdümüz var. 2 yıl ortasında yurt sorunu kalmayacak.

Bu tıp yurtlarda kalan öğrenciler şayet bir meseleyle düşünceyle karşılaşıyorlarsa ‘Bu yurttan mutlu değiliz fakat gidecek diğer yerimiz yok’ diye düşünüyorlarsa tüm belediye liderlerimize, Ankara’ya dönünce talimat vereceğim. Size gelen rastgele bir öğrenci yurtta barınamadığını, özgürlük alanının sonlandırıldığını, rahat olmadığını söylüyorsa özel bir sınır vereceğiz. Belediye liderlerimize, ‘var ise bu öğrencilerin meseleleri kesinlikle çözün’ diyeceğiz.”