Telefon ile Windows Heyetim USB’si Oluşturma Rehberi

SurgeoN

Yeni Üye
Android telefonlarda Root yetkisi elde etmeden de Windows 10 yahut yeni çıkan Windows 11 için bir format USB’si hazırlamak mümkün. PC vasıtasıyla önyüklenebilir USB hazırlamak hayli daha kolay olsa da elinizde bir PC yoksa telefonunuz günü kurtarabilir!

Başlamadan evvel gerekenleri bir kenara not edelim ve sürece geçelim. Birinci etapta:

• Bir adet Android telefon
  • USB bellek
  • OTG kablosu (USB belleği telefona bağlamayı sağlayan aparat)
    • Type-C telefonunuz var ise type-C OTG kablo dönüştürücü gerekecek.
  • Akabinde pak, el değmemiş bir Windows 10 yahut Windows 11 ISO belgesi
  • Ve son olarak ISO 2 USB (No Root) uygulaması kâfi olacaktır.
ISO 2 USB (No Root) Android telefonunuz vasıtasıyla önyüklenebilir USB oluşturmanızı sağlar. Öbür bir deyişle PC’nin olmadığı (arızalandığı ve format gerektiği) periyotlarda imdadınıza yetişiyor. Hem Windows birebir vakitte Linux tarafında yardımcı oluyor. Bugünkü rehberimizde Windows ile devam edeceğiz.

Not: Bu sürece başlamadan evvel lütfen telefonunuzun %50 ve üzeri şarjı olduğuhdan emin olun.

Adım 1 – ISO 2 USB (No Root) uygulamasını yükleyin

Google Play Store üzerinden uygulamayı edinebilirsiniz. Huawei kullanıcılarını duyar üzereyiz. APK olarak indirmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü bunun tahlili sıradan. Bir dostunuzdan APK belgesini oluşturmasını isteyin. Bunun için APK Manager‘i kullanabilirsiniz. Size APK’yı yanınızda ise Bluetooh, değil ise bulut ortamından kolaylıkla aktarabilir.

Adım 2- USB belleğinizi Android aygıtınıza bağlama

Uygulamayı yükledikten daha sonrasında USB belleğinizi Android aygıtınıza OTG kablosu vasıtasıyla bağlayın. Not: Aygıtınızın OTG dayanağı sunduğundan emin olun. Aksi taktirde sorun yaşanabilir.

Adım 3 – ISO 2 USB uygulamasını çalıştırın

Uygulamayı açmadan evvel USB belleğinizi aygıta bağladığınızdan emin olun. USB’nizin sisteminizde göründüğünü teyit etmek için belge yöneticisine bakın. Orada USB belleğinizi görürseniz sürece devam edebilirsiniz.

Adım 4 – USB Şoför ve ISO Belgesini Seçin

Ekranda iki seçenek olduğunu bakılırsabilirsiniz. Birincisi “Pick USB Pin Drive” ve başkası “Pick ISO File”. Bu yüzdilk evvel “Pick” düğmesine tıklayarak USB şoförünü seçin ve akabinde daha evvel bağladığınız USB şoförüne dokunun.

USB şoförünü seçtikten daha sonra artık “ISO Belgesini Seç” seçeneğinin önündeki “Seç” butonuna tıklayarak Windows 10 ISO belgesini seçin. Akabinde, ISO evrakını daha evvel indirdiğiniz taşınabilir depolamaya göz atın ve akabinde onay kutusunu seçin yahut aktifleştirin ve Tamam’a tıklayın.

Adım 5 – Android ile Windows 10 format USB’si oluşturun

Artık ISO evrakı ve USB şoförü seçildi. Fakat ISO’yu önyüklenebilir USB’ye dönüştürmedilk evvel pak bir kısım oluşturmanız ve USB şoförünü biçimlendirmeniz gerekir. Bu niçinle, USB “Format USB Driver” (Driver?) onay kutusunu aktifleştirin ve akabinde en sonunda “START” düğmesine tıklayın.

USB oluşturma başladıktan daha sonra 10-15 dakika bekleyin, USB belleğiniz hazır olacaktır. Sürecin bu anında ekranda birden çok reklam bakılırsabilirsiniz, bunları kapatıp sürece devam etmeniz gerekir.

Son olarak yazılan ISO evrakı muvaffakiyetle tamamlandığında, %100 Done ve USB Aygıtı Kaldırıldı (USB Device Removed) iletisi görüntülenecektir. Bu, önyüklenebilir bir USB şoförünü muvaffakiyetle oluşturduğunuz manasına gelir.

Ve Windows 10 (veya Windows 11) PC’nize yüklenmeye hazır!

Önyüklenebilir Windows 10 USB ile önyükleme süreci nasıl yapılır?

USB şoförlerden önyükleme yapmak pek kolaydır. Yapmanız gereken tek şey Boot menüsünü açmak ve akabinde bu menüden UEFI:USB şoförünü seçmek olacak.

bu biçimdece Android telefonunuzu kullanarak PC olmadan basitçe format atabilirsiniz. Tıpkı metodu balenaETCHER kullanarak Windows 7, 8, XP, Ubuntu ve Linux ISO belgeleri için de uygulayabilirsiniz.

Sorularınız için her vakit Technopat Sosyal‘e bekleriz.