Tesla’nın Türkiye’ye gelmesi TOGG ile rekabeti artırır mı? Uzman isim kıymetlendirdi

Abide

Aktif Üye
Tesla şirketinin Türkiye pazarına girmesi ve 10 kentte şarj istasyonu pozisyonu eklemesi otomotiv piyasasında büyük heyecan yarattı. Pekala yerli araba teşebbüsü TOGG ile Tesla içinde rekabet olacak mı?

Milliyet Gazetesi Otomotiv Muharriri Levent Köprülü Tesla’nın Türkiye pazarına girmesiyle CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Köprülü konuşmasında şu sözleri kullandı:

‘RAĞBET GÖRECEĞİ VİLAYETLERDE KURMASI MAKUL GÖRÜNÜYOR’

“Elektrikli araçların daha fazla görüleceği ve daha fazla istek nazaranceği vilayetlerde kurması akla yatkın görünüyor. Bunun haricinde Tesla’nın şimdiye kadar yaptığı uygulama kendi araç sahiplerine özel şarj istasyonları kurmasıydı muhtemelen Türkiye’deki uygulamasının da bu biçimde olacağını kestirim ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmenin büsbütün elektrikli araçlar konusunda olduğunu iddia etmiyorum. Elon Musk’ın SpeaceX diye bir kuruluşu daha var. Bizim uydu gönderme olayımız var. Bunun haricinde elektrikli araçların tanınan olmaya başladığı ve Avrupa Birliği üzere kuruluşların tedbirleri kelam konusu. 2040 yılından itibaren içten yanmalı motorların yasaklanmasının gündemde olduğunu biliyoruz. İklim doruğunda Türkiye’nin de bir kadro imza attığı mutabakatlar var. Elektrikli araçların yaygınlaşması Tesla’nın Türkiye’ye gelişini hızlandırmıştır diye iddia ediyorum. 2015’ten bu yana Tesla’nın Türkiye’de araç satış faaliyeti yoktu. Araçlar Yurt haricinden Tükriye’ye birtakım imkanlarla getiriliyordu.

TOGG ile ilişkilendirmeye gelirsek. Türkiye’de ve dünyada bir elektrikli araç rekabeti kelam konusu. Bizde bu rekabete TOGG ile dahil olacağımızı gündeme getirmiştik.

TOGG İLE TESLA ORTASINDA NASIL BİR REKABET OLUR?

Tesla ile TOGG içinde önemli bir rekabet olacağını düşünüyorum. Kimileri toplumsal medyadan sormuşlar üstün yanları da var TOGG’un diye. Şöyle söyleyelim TOGG’un akıllı bir aygıt olarak tasarlandığı söyleniyordu. Araç üzerinden konutun sıcaklığının ayarlanması ve elektriklerinin açılmasına kadar denetim edilebilecek bir araçtan bahsediyoruz. Bu özelliklerin Tesla’ya göre üstünlük gösterebileceğini düşünüyorum.

Türkiye’ye yapılacak TOGG lansmanı ile Almanya’da yapılacak olanın eş güdümlü olacağını duydum. Tesla, Almanya’da fabrika açtı ve Türkiye’ye satış yapacak bu bakımdan rekabet olacağını düşünüyorum.

TESLA’NIN ŞARJ İSTASYONLARININ SAYISI ARTAR MI?

Bu vilayetlerin sayısı artacaktır. Ben elektrikli araç satışına nazaran belirlendiğini düşünüyorum. Ege, Akdeniz ve Marmara’da ağırlaştığını düşünüyorum ben elektrikli araçların. Telsa’nın da öncelik vereceği pazarların buralar olacağı için buralarda kurmaya başlayabilir. Tüketicilerin meskenlerinde şarj edeceklerini düşünmüyorum. Dışarıda da muhtaçlık olduğunda bunu sağlamaları gerekiyor.”