Togg’da heyecanlandıran gelişme! Avrupa’daki birinci durağı muhakkak oldu

Abide

Aktif Üye
Tarihler 2011’i gösterirken Türkiye otomotiv kesiminde yarım kalan kıssasını yeni bir pencere ile aralamak istiyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlığı periyodunda yerli otomotiv hayalini anlattı ve “Elini taşın altına koyabilecek isimler arıyoruz.” dedi.

Evvel lansmanı yapıldı. Akabinde Gemlik’te fabrikanın temelleri atıldı.

Üretim bandı adım adım kuruluyor. Seri üretim için de geri sayım sürüyor. Dünyanın da tercih edeceği bir araç için gereksinimler yanlışsız tercih edilmeliydi. O yüzden otomotiv üreticilerinin kalbine üs kuruldu.

AVRUPA’NIN DOĞUŞTAN ELEKTRİKLİ BİRİNCİ ARABASI TOGG

Togg’un Avrupa’ya açılan birinci kapısı Almanya oldu. Almanya’nın Stuttgart kentine temsilcilik açıldı.

TRT Haber’den Murat Can Öztürk’ün haberine bakılırsa Almanya’da 2030 yılına kadar 15 milyon elektrikli aracın trafiğe çıkması hedefleniyor. Karbon salınımı bu biçimdelikle giderek azalacak.

Bölüme 3 milyar euronun üzerinde teşvik verildi. Doğuştan elektrikli Avrupa’nın birinci arabası Togg da bu pazara yakın olacak.

Almanya’daki araba fabrikalarında nazaranv alan binlerce gurbetçi bulunuyor.

PEKALA ONLAR TOGG İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?

Alman otomotiv modülleri tedarikçisi Durmuş Yılmaz, “Kalitesine dikkat edilirse, Almanların da Türklerin de alacağına inanıyorum. Lakin sahiden çalıştığımız yerde biz, Almanların her şeye fazlaca dikkat ettiğini görüyoruz. Biz de bunların birebirini yaparsak kaliteye, disipline; Alman aldığı vakit bu otomobilin düzgün otomobil olduğunun farkına varacaktır.” dedi.

Gurbetçilere nazaran otomotivde kalite ve maliyet kıymetli. Ayrıyeten teknik altyapı dikkat edilecekler içinde yer alıyor.

“KOLAY BİR SÜREÇ DEĞİL LAKİN İMKANSIZ DA OLMAYACAK”

Otomotiv kesimine girdiğinde firmaların rakip olarak bile görmediği Tesla, Tüm zorluklara karşın elektrikli otomotiv dalının şimdilik hakimi.

Gurbetçiler de Togg’u kolay bir müddetcin beklemediğini fakat imkansız olmayacağını düşünüyor.

“TESLA’YI DA HAFİFE ALIYORLARDI”

BMW Münih Fabrikası İşçi Sorumlusu Mehmet Ertürk is Togg ile ilgili şunları söylemiş oldu:

“Almanlarla konuşuyoruz, onlar da görüyorlar televizyonda. Yani Türkler ne vakit bugüne kadar otomobil yaptılar, yapıpta bugüne kadar başarılı oldular. 5 sene evvel Tesla’nın durumu nasılsa, onları nasıl rakip görmüyorlarsa, şu anda Togg’u hiç rakip olarak görmüyorlar. Vaktinde dediler ki, Tesla da BMW ile Mercedes ile çalışamaz, baş edemez, onlara rakip olamaz. Artık görüyoruz ki, elektrik otomobillerinde Tesla hepsinin önündedir. O yüzden ben umutluyum.”

Togg 2022 sonunda birinci seri üretim aracını banttan indirecek. 2023 yılında pazara çıkacak.