Varşova’da dansın teşvik edildiği bir müze var.

Aslıhan2312

Co-Admin
Ev
Kültür
Varşova’da dansın teşvik edildiği bir müze var.

Yazarımız iki aydır Varşova’da. Onu büyüleyen bir müze, Polonyalı Yahudilerin tarihidir. Şehirdeki Almanlar için bir zorunluluktur, diyor.

Carol Tunk

POLIN - Rainer Mahlam tarafından tasarlanan Polonyalı Yahudilerin Tarihi Müzesi.

POLIN – Rainer Mahlam tarafından tasarlanan Polonyalı Yahudilerin Tarihi Müzesi.Borkowski Piotr/imago

Dindar Boleslaw’ı biliyor musunuz? Onu daha önce tanımıyordum. Dindar Boleslaw, Polonya’nın Kalisz şehrinde Yahudilere resmi olarak hak tanıyan ilk karar vericidir. Oldukça amatör tarihçi bilgisi diye düşünülebilir. Ancak bunu şimdiye kadar ziyaret ettiğim en iyi müzelerden biri olan Varşova’daki Polin’de öğrendim.

Polonyalı Yahudilerin Tarihi Müzesi 19 Nisan 2013’te açıldı. 19 Nisan aynı zamanda bugün Polin’in bulunduğu yerde Varşova gettosundaki Yahudi ayaklanmasının yıldönümü. Bu tarihi mekanda ziyaretçilerini birkaç kattan oluşan devasa bir multimedya sergisi bekliyor.

Adil fiyattan daha fazlası

Soluk sarı kıvrımlı duvarlar giriş holünde birleşiyor. Almanca da konuşan sesli rehber, rengin İsrail çölünü anımsattığını ortaya koyuyor. Kabul, Polonya standartlarına göre oldukça pahalıdır: 45 zloti (yaklaşık 9,42 avro). Ama aldığınız şey için, adil bir fiyattan daha fazlası.

POLIN Müzesi içindeki duvarlar.

POLIN Müzesi içindeki duvarlar.Radek Pietruszka

Kalıcı sergi kronolojik olarak düzenlenmiştir. Ziyaretçi, 10. yüzyıl Müslüman Kurtuba elçisi İbrahim ibn Jakub ile başlıyor. Muhtemelen Yahudi bir geçmişe sahipti ve bir Polonya devletini güvenilir bir şekilde tanımlayan ilk kişiydi. Sonra kısa süre sonra 1264’te Büyük Polonya Dükü Dindar Boleslaw’a geçer.

Parlak boyalı bir kutsal alan

Polonyalılar ve Yahudiler arasındaki ilişki değişkendi: Bir yandan Polonya’daki Yahudi cemaati büyük ölçüde kabul görüyordu, diğer yandan burada da anti-Semitizm büyüyordu. Polonya müziğine ayrılmış bir alanda ziyaretçiler dans etmeye bile teşvik ediliyor. Deneyimsiz dansçıları bile tangoya teşvik etmek için adım dizileri zemine işaretlenmiştir. Sadece birkaç metre geride Birinci ve İkinci Dünya Savaşları, Holokost ve Varşova gettosunun dehşeti anlatılıyor.

Varşova'dan Mektup: Polonya süt barları nedir?

Varşova’dan Mektup: Polonya süt barları nedir?

Müzedeki en etkileyici nesne, muhtemelen Ukrayna’da bugünkü Hvizdets’teki Polonya-Litvanya Topluluğu zamanından kalma bir sinagogun içinin bir kopyası. Bitkiler, hayvanlar ve metinlerle parlak bir şekilde boyanmış bir sığınak.

Varşova'daki POLIN Müzesi'ndeki kalıcı sergiden.

Varşova’daki POLIN Müzesi’ndeki kalıcı sergiden.doğu haberleri/imago

Bu müzede tüm duyular uyarılır: filmler, orijinal nesneler ve yaşam hikayeleri aracılığıyla. Örneğin, yüzyılın başında Polonyalı bir Yahudi feminist olan Pua Rakovsky hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Hayatı boyunca genç kızların ve kadınların eğitimi için her şeyi yapmış, kendisi de eğitim için çok mücadele etmek zorunda kalmıştır.

Yayınladığı Kalisz Tüzüğü’nde Dindar Boleslaw, Polonya’da yaşayan Yahudilere koruma garantisi verdi. Yürürlükte olan kanunun yüzyıllar boyunca ritüel cinayet pogromları tekrar tekrar meydana gelse de, yine de Polonya’daki Yahudi nüfusunda önemli bir artış sağladı. Ve Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, sonuçta ortaya çıkan kültürel başarıları etkileyici bir şekilde sergiliyor. Varşova’da bulunan tüm Almanlar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.